Diamentowy Jubileusz Zakopiańskich Grotołazów

Data: 18 kwietnia 2011 | Kategoria: Imprezy

Speleoklub Tatrzański istnieje już sześćdziesiąt lat. Z tej okazji Zarząd Speleoklubu oraz Galeria w „Willi Orla” w Zakopanem zapraszają na wernisaż wystawy fotografii pt. „60 Jaskiniowych Lat”.

Wernisaż odbędzie się w piątek 29 kwietnia 2011 roku o godzinie 17. w „Willi Orla” przy ul. Kościeliskiej 50. Wystawa ta ma na celu ukazanie ludzi i ich jaskiniowej pasji na przestrzeni 60 lat działalności naszego klubu będącego zarazem drugim najstarszym Speleoklubem w Polsce – mówi Jaga Trojan, prezes Speleoklubu Tatrzańskiego. Ma ona też być wyrazem wdzięczności dla nestorów taternictwa jaskiniowego z naszego klubu, którzy utorowali nam drogę do jaskiń Tatr, Europy i Świata. Wystawa czynna będzie do września 2011 roku. Każdy może przyjść i zobaczyć ją – za darmo.

Zdjęcia prezentowane w „Willi Orla” pochodzą ze zbiorów członków Speleoklubu Tatrzańskiego oraz zaprzyjaźnionych grotołazów z innych klubów speleologicznych. Będziemy mogli zobaczyć fotografie w wykonaniu Wojciecha Styrczuli, Romana Kubina, Mieczysława Kołodziejczyka, Kazimierza Szycha, Mariusza Miedzińskiego, Tomasza Kapturkiewicza, Adama Kapturkiewicza oraz Wojciecha J. Gubały, Janusza Baryły i Artura Romanka.

Sześćdziesięciolecie Speleoklubu Tatrzańskiego to nie tylko wernisaż i wystawa fotografii. Na początku czerwca zakopiańczycy ruszają do Francji, gdzie za cel postawili sobie spenetrowanie legendarnej jaskini Gouffre Berger. Początkowo plan był zupełnie inny, marzyło nam się z okazji jubileuszu pojechać do jaskini Jubilaumschacht w Austrii ( wyeksplorowanej do -1162m między innymi właśnie przez Zakopiańczyków – przyp. red), niestety austriackie papierkowe procedury stanęły nam na przeszkodzie i zmusiły nas na przełożenie tej idei miejmy nadzieję na przyszły rok. – mówi Jaga Trojan – pomysłodawczyni i zarazem kierownik wyjazdu. Po przeanalizowaniu czasu jakim dysponujemy nasz wybór padł na Jaskinię Gouffre Berger. Jedziemy do niej co prawda w najbardziej niestabilnym pogodowo czasie ale mamy nadzieję, ze uda nam się w dobrym stylu, cało i zdrowo dotrzeć na dno i z powrotem. Niebezpieczeństwa tej jaskini kryją się w gwałtownym przyborze wody w czasie ulewnego deszczu lub burzy, co w okresie czerwca w rejonie Vercors występuje bardzo często. Jaskinia Gouffre Berger staje się wtedy pułapką. Na wrzesień natomiast zaplanowane są główne obchody jubileuszu.

Historia ST Zakopane sięga listopada 1951 roku, gdy przy Zarządzie Oddziału PTTK

w Zakopanem powstało Koło Jaskinioznawcze, które wokół Stefana Zwolińskiego i Edwarda Winiarskiego skupiło grupę entuzjastów chodzenia po jaskiniach. 60 – letni okres istnienia Speleoklubu przypada na eksplorację znanych jaskiń tatrzańskich – między innymi: Kasprowej Niżniej, Zimnej, Śnieżnej, Ptasiej Studni, Wysokiej oraz ostatnio Śnieżnej Studni i Siwego Kotła, a przede wszystkim na kolejne pokolenia znakomitych grotołazów i speleologów.

Anna Piechowska ST Zakopane

 

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Sebastian Fijak
Witam serdecznie!

Zapraszam do wspólnych wędrówek po najpiękniejszych oraz najciekawszych zakątkach Polski i całej Europy.

Na mojej stronie odnajdziesz propozycje eskapad. Gwarantuję, że są to bardzo nieszablonowe wyprawy, w trakcie których poczujesz moc przygody...
sebastian@fijak.pl + 48 784 076 948

Współpracuję

Ostatnie komentarze

Reklama